• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

          • 12 lutego 2023 r.

            29 stycznia odbył się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na walkę z sepsą. Nasza szkoła również włączyła się w tę akcję. Pieniądze można było przekazać do puszek w budynku szkoły oraz przedszkola. Jessica, Magda i Hubert uczestniczyli w akcji jako wolontariusze i kwestowali na rzecz WOŚP na terenie naszej gminy. Wspólnie udało nam się zebrać 2491,13 zł. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za wsparcie i zapraszamy za rok.

            Beata Żelazo - opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego "Christmas"

          • 31 stycznia 2023 r.

            W grudniu odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego, organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące. W konkursie wzięło udział 41 uczniów z 11 szkół podstawowych naszego powiatu. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych, a uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych.

            Naszą szkołę reprezentowali Miłosz Chrapeć, Szymon Filipek, Wiktoria Piech oraz Mikołaj Goraus. Rywalizacja była bardzo zacięta. Miło mi poinformować, że Miłosz Chrapeć zdobył I miejsce w kategorii klas młodszych. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            Beata Żelazo

          • Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny - Migowy dla dzieci MODUŁ 2

          • styczeń 2023r.

            Klasa 1 przystąpiła do realizacji Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego "MIGOWY DLA DZIECI".

            Projekt ten jest podzielony na 4 moduły:

            II to: Zima

            Dzieci w tym module:

            - poznały znaki migowe: zima, bałwan, choinka, mikołaj prezent, bombka

            - utrwaliły wyżej wymienione znaki

            - mówiły o własnych doświadczeniach.

            - utrwalały poznane znaki podczas zabaw słuchowych z instrumentami muzycznymi.

            ORGANIZATOR: MiguMig - zabawy z językiem migowym

            EKSPERT: Agnieszka Kaproń, Terapia dzieci z wadą słuchu

            OPIEKUN : Elzbieta Twardzik

          • Warsztaty Mydlarskie

          • 10 stycznia 2023 r. 

            10 lutego dla klas I-III zorganizowane zostały warsztaty mydlarskie, podczas których wykonywane były mydełka glicerynowe. Uczniowie uczyli się tworzyć  kompozycje  o różnych kształtach oraz zapachach. Pani prowadząca warsztaty opowiedziała nam  historię mydła oraz zapoznała nas z  podstawowymi  pojęciami z nim związanymi. 

          • Gminny Konkurs Kaligraficzny

          • 4 stycznia 2023 r.

             

            Zespół Szkolno - Przedszkolny w Studzionce zorganizował Gminny Konkurs Kaligraficzny, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

            Miło nam poinformować o sukcesie dwóch uczennic:

            Hanna Czernecka ( klasa V ) zajęła I miejsce,

            Oliwia Czop ( kl. VIII ) uplasowała się na miejscu III.

            Cieszymy się, że sztuka pięknego pisania nie zanika i serdecznie gratulujemy dziewczętom.

                                                                                                                                                                               M. Ryguła

          • Światowy Dzień Braille'a

          • 04 stycznia 2023r.

            W roku 2023 Światowy Dzień Braille'a przypada na 4 stycznia (środa)

            Louis Braille to twórca alfabetu dla niewidomych. Francuz urodził się 4 stycznia 1809 roku, dlatego też właśnie dziś oddajemy mu hołd.

            Światowy Dzień Braille's ma na celu uświadomienie znaczenia alfabetu Braille'a jako środka komunikacji umożliwiającego pełną realizację praw człowieka osobom niewidomym i niedowidzącym.

            Braille stracił wzroku na skutek wypadku w warsztacie jego ojca, jakiego doznał w wieku 3 lat. Wskutek wywołanej urazem infekcji, która przeniosła się również na drugie oko, w wieku 5 lat Braille całkowicie stracił wzrok.

            Rodzica Braille'a postanowili zapewnić chłopcy jak najlepszą edukację. W wieku 10 lat opuścił on swoją rodzinną miejscowość Coupvray i podjął naukę a paryskiej szkole dla osób niewidomych. Braille uczył się z książek z zapisanych wypukłym pismem, co było jednak szalenie żmudne i nieefektywne. Pragnąc otworzyć sobie i innym osobom niewidomym dostęp do informacji, zaczął pracować nad swoim własnym systemem pisma. 

            Braille oparł swój alfabet na systemie zapisu dotykowego wynalezionym przez Charlsa Barbiera, który miał służyć żołnierzom do czytania wiadomości w ciemności. Braille opublikował pierwszą wersję swojego alfabetu w roku 1829 i kolejną, uproszczoną, w 1837 roku. 

            Ciekawostki o alfabecie Braille'a

            • Alfabet Braille'a został wynaleziony przez Francuza imieniem Louis Braille.
            • Braille urodził się 4 stycznia 1809 roku. W dniu jego urodzin obchodzony jest Światowy Dzień Braille'a.
            • Louis Braille stracił wzroku wskutek wypadku, któremu uległ w dzieciństwie — bawiąc się w warsztacie ojca, zranił się w jedno oko, a wskutek infekcji stracił wzroku w obojgu oczu. 
            • Braille uczęszczał do jednej z pierwszych na świecie szkół dla osób niewidomych, która mieściła się w Paryżu. Był zdolnym uczniem i po zakończeniu nauki podjął pracę w swojej szkole.
            • W szkole Braille czytał teksty zapisane wypukłym alfabetem. Był to jednak szalenie żmudny proces.
            •  Braille wynalazł swój słynny system pisma umożliwiający czytanie osobom niewidomym w roku 1824, w wieku 15 lat.
            • Braille był utalentowanym muzykiem i grał na wiolonczeli oraz na organach. Wynalazł też formę zapisu muzycznego dla osób z zaburzeniami wzroku.
            • Braille zmarł w wieku 43 lat na skutek gruźlicy, na którą cierpiał przez 16 lat.
          • Nowy Rok

          • 01 stycznia 2023r. 

            Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − papież Sylwester I[1].

            Noworoczne zwyczaje

            1 stycznia obchodzono jako oktawę Bożego Narodzenia. W tym dniu tłumnie odwiedzano kościoły, uczestnicząc w uroczystej Mszy Świętej. Na ziemi krakowskiej po skończonym nabożeństwie, ksiądz składał życzenia dziedzicowi i parafianom. Później cała wieś udawała się do dworu, gdzie odbywała się okolicznościowa uczta połączona ze wzajemnym składaniem życzeń. W tym regionie wierzono również, że kto zobaczy na Nowy Rok źrebaka, będzie cieszył się zdrowiem. Jeśli zaś gęś, będzie musiał zmierzyć się z wieloma chorobami.

            Ciekawy zwyczaj istniał w dziewiętnastowiecznej Warszawie wśród furmanów rozwożących różne produkty. Zebrani w kilkuosobowe grupy, ubrani w odświętne stroje, chodzili od karczmy do karczmy. Kiedy stanęli przed drzwiami, głośno uderzali biczami o chodnik, domagając się premii za całoroczną pracę. Jednocześnie składali życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. 

            W całej Polsce 1 stycznia starano się wstać wczesnym rankiem i umyć się w misce z zimną wodą. Na jej dnie kładziono srebrny pieniążek. Wierzono, że dzięki takiej kąpieli zachowa się zdrowie i urodę. Niezależnie od regionu powiadano, że "jaki Nowy Rok, taki cały rok", dlatego przykładano szczególną wagę do wykonywanych w tym dniu czynności oraz do kontaktów z innymi ludźmi.

            źródła: 

            https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Rok

            https://polskieradio24.pl/39/156/artykul/2239466,swieto-nowego-roku-noworoczne-zwyczaje-w-polskiej-tradycji

             

          • Koncert Świąteczny

          • 15 grudnia 2022 r.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            W czwartkowy wieczór odbył się w naszej szkole Koncert Świąteczny. Po trzech latach przerwy, ponownie mogliśmy spotkać się wspólnie ciesząc się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas IV-VII zaprezentowali przedstawienie na podstawie baśni "Dziewczynka z zapałkami". W trakcie sztuki można było wysłuchać piosenek świątecznych oraz podziwiać nastrojowe układy taneczne. Była również możliwość wzięcia udziału w Kiermaszu Świątecznym, przygotowanym przez Radę Rodziców. Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok.

            Beata Żelazo

          • Szlachetna Paczka

          • 10 grudnia 2022 r.

            W sobotę odbył się finał Szlachetnej Paczki. Nasza szkoła również włączyła się w tę akcję. Udało nam się pomóc Pani Magdzie, która z powodu choroby musiała zrezygnować z pracy. Zebraliśmy żywność trwałą, środki czystości, odzież, koce, kosmetyki. Za zebrane pieniądze kupiliśmy m.in. nowy tapczan, lampkę nocną, obuwie, garnki i patelnie, brakujące środki czystości oraz żywność. Z relacji Wolontariusza wiemy,  że Pani Magda była bardzo wzruszona i szczęśliwa kiedy otrzymała nasze prezenty. Po raz kolejny udowodniliśmy, że razem możemy wszystko! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za dobro i serce, które po raz kolejny okazaliście.

            Beata Żelazo i Klaudia Pudełko - koordynatorki "Szlachetnej Paczki"

          • Z wizytą w DPS w Pszczynie

          • ​7 grudnia 2022 r.

            Mikołajki to przedsmak nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Tradycją naszej szkoły  są odwiedziny podopiecznych DPS w Pszczynie.  07 grudnia udaliśmy się z naszym świątecznym przedstawieniem. Na zakończenie uczniowie wręczyli podopiecznym słodkie upominki oraz ręcznie wykonane kartki świąteczne. Ta miła wizyta dodała seniorom otuchy i wiele radości, która na ich twarzach wymalowała liczne uśmiechy. 

            Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem pastorałki i zapowiedzią kolejnej wizyty.

             

                                                                                                                                   Barbara Borgieł i Bernadeta Neter

          • Mikołajki

          • 6 grudnia 2022 r.

            6 grudnia to szczególny dzień dla wszystkich. Już od samego rana w naszej szkole panował miły i świąteczny nastrój.  Wszyscy wędrowali w czapkach Mikołaja lub czerwonych strojach. Klasa druga wraz z klasą siódmą przygotowały z tej okazji przedstawienie „Spotkanie z Mikołajem”. I przybył ….usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. Dzieci bardzo się cieszyły z tej niezwykłej wizyty. Po długim oczekiwaniu doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. Za nim klasy otrzymały upominki musiały się wykazać i wykonać specjalne zadanie przygotowane przez Mikołaja. Oczywiście wszyscy wykonali zadanie perfekcyjnie. Wszystkie grzeczne dzieci otrzymały upominki, zarówno młodsi jak i starsi. Na pamiątkę tego spotkania można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

                                                                                                                                    Barbara Borgieł i Bernadeta Neter

          • Wizyta Górnika w naszej szkole.

          • 05 grudnia 2022r.

            Z okazji Barbórki, święta górników przypadającego 4 grudnia naszą szkołę odwiedził gość specjalny, tata jednego z naszych uczniów, pracownik 

            Uczniowie klas młodszych uczestniczacy w spotkaniu dowiedzieli się na czym polega ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna praca górnika. Gość przybył do szkoły w mundurze galowym, dzieci miały więc możliwość przyjrzeć się z bliska oraz przymierzyć czapkę górnikaczyli czako, oraz odznaczenia, które górnicy otrzymują za długotelnią pracę w kopalni. 

            Nasz gość przybliżył dzieciom wizerunek patronki górników, świętem Barbary, opowiadał o tradycjach z nim związanych. 

            Spotkanie wywarło na uczniach duże wrażenie, chętnie zadawali pytania. Zwieńczeniem spotkania był słodki upominek dla uczniów, oraz podziękowania i pamiątkowe grafiki naszego miasta dla gościa. 

          • Dzieci listy piszą.

          • 1 grudnia 2022r. 

            🎅Na lekcji języka polskiego w klasie 4 dzieci pisały list do św. Mikołaja. Celem lekcji było poznanie zasad poprawnego formułowania wypowiedzi pisemnej - listu. W trakcie pisania słuchaliśmy kolęd, dzięki czemu mogliśmy już poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Miejmy nadzieję, że św. Mikołaj wysłucha próśb dzieci i obdaruje ich wymarzonymi prezentami.

            Aleksandra Odrobińska

          • Andrzejki

          • 30 listopada 2022r.

            Do szkolnej tradycji należą wróżby andrzejkowe organizowane przez Samorząd Uczniowski. Dzieci z klas 1-3  wróżyły sobie w ramach zabawy przyszłość. Natomiast uczniowie klas 4-8 bawili się na długo wyczekiwanej dyskotece  andrzejkowej. Po dwugodzinnej wyśmienitej zabawie w rytmie muzyki młodzieżowej i wróżbach, pełni pozytywnych wrażeń wrócili do domu.

                                                                      Opiekun RSU Lucyna Goraus

          • Wycieczka do Krakowa

          • 29 listopada 2022 r.

            Uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Rozpoczęliśmy od wizyty u Smoka Wawelskiego. Następnie wraz z przewodnikiem przeszliśmy na Wzgórze Wawelskie, gdzie posłuchaliśmy ciekawostek na temat dawnej siedziby królów Polski. Drogą Krółewską udaliśmy się na Rynek, gdzie mogliśmy podziwiać Kościół Mariacki, dawny Ratusz  oraz pomnik Adama Mickiewicza. Później przeszliśmy na Plac Szczepański, gdzie rozpoczęłliśmy grę miejską GRAtka. Rywalizowaliśmy w czterech grupach. Dzięki zadaniom, które wykonywaliśmy, mogliśmy poznać ciekawostki na temat zabytkowych kamienic i kościołów oraz historycznych postaci zarówno z czasów średniowiecza, jak i dużo późniejszych. W trakcie gry skrzyżowaliśmy miecze ze średniowiecznym rycerzem w niezapomnianym pojedynku. Mogliśmy również ogrzać się przy kubku gorącej czekolady oraz zagrać w grę z tajemniczym upiorem. Gra zakończyła się wyłonieniem zwycięskiej grupy oraz wręczeniem małych upominków. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta na Jarmarku Świątecznym oraz w Sukiennicach, gdzie mieliśmy możliwość kupienia drobnych pamiątek. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Żywym Muzeum Obwarzanka. Poznaliśmy przepis na krakowskie obwarzanki i każdy z nas przygotował ten smakołyk dla siebie. 

            Beata Żelazo

          • Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny - Migowy dla dzieci MODUŁ 1

          • październik -  listopad 2022r.

            Klasa 1 przystąpiła do realizacji Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego "MIGOWY DLA DZIECI".

            Projekt ten jest podzielony na 4 moduły:

            I to: emocje i kolory.

            Dzieci w tym module:

            - poznały przygody Piłeczki,ulożyły historyjkę obrazkową,

            - utrwaliły nazwy kolorów,

            - nauczyły się migać nazwy kolorów,

            - pracowały z emocjami przed lustrem,

            - nazywały emocje,

            - dzieliły emocje na dobre i złe,

            - mówiły o własnych doświadczeniach.

            ORGANIZATOR: MiguMig - zabawy z językiem migowym

            EKSPERT: Paluszkowe Rozśpiewanki

            OPIEKUN : Elzbieta Twardzik

          • Spektakl "Opowieść Wigilijna"

          • 22 listopada 2022 r.

            22 listopada w Oświęcimskim Centrum Kultury uczniowie klas VII – VIII mieli okazję zobaczyć spektakl pt.:„Opowieść Wigilijna”. Jest to jedna z najbardziej wzruszających opowieści o magii Świąt Bożego Narodzenia, gdzie w  wigilijny wieczór, kiedy cały Londyn raduje się obchodzonymi świętami, jeden tylko, zgryźliwy i gburowaty samotnik – Ebenezer Scrooge, nie poddaje się świątecznej atmosferze. Poświęca się natomiast swojemu ulubionemu zajęciu – liczeniu pieniędzy. Jest jednak ktoś, kto niespodzianie go odwiedza  i przekazuje pewną niezwykle ważną wiadomość.

            Wspaniały spektakl, pełen śpiewanych kolęd i piosenek, z ruchomą dekoracją umożliwiającą błyskawiczną zmianę miejsca akcji oraz z efektami świetlnymi i akustycznymi pozostawił niezapomniane wrażenia.

                                                                                                                                                                Bernadeta Neter

          • 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 21 listopada 2022 r.

            21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. W  naszej szkole RSU przypomniało wszystkim o tym dniu i każda osoba otrzymało plakietkę z uśmiechniętym słoneczkiem.

                                                                                                                                       Lucyna Goraus

          • Bądź eko i zbieraj puste opakowania po kleju Amos

          •  W naszej szkole stawiamy na ekologię! Zachęcamy do zbierania pustych opakowań po kleju Amos o różnej wielkości. Specjalny pojemnik na zużyte kleje będzie stał przy głównym wejściu szkoły. Za zebranie 120-stu tubek można otrzymać 30-ści pełnych. Akcja rozpoczyna się w dniu 1 lipca 2022 r. i trwać będzie do dnia 30 czerwca 2023 r.
            Zachęcamy do udziału w akcji.
            Justyna Ryt

          • Szlachetna Paczka

          • 16 listopada 2022 r.

            Kolejny rok z rzędu nasza szkoła bierze udział w akcji "Szlachetna Paczka". W tym roku chcemy pomóc Pani Magdzie. Przez wiele lat pracowała jako pielęgniarka, a z powodu choroby musiała zrezygnować z pracy. Jest samotną osobą, mieszającą w małym, jednopokojowym mieszkaniu. Jej mąż niestety już nie żyje, dzieci nie mieszkają zbyt daleko, ale ma z nimi mały kontakt. Z powodu choroby kobiecie trudno poruszać się po domu, a na zewnątrz nie wychodzi prawie w ogóle, chyba że do lekarza. Zakupy pani Magdalenie robią czasem sąsiedzi. Jej dochód to 1467 zł, po odliczeniu kosztów mieszkania i leków (łącznie 950 zł) pozostaje jej 517 zł na życie miesięcznie.

             

            Trzy kluczowe potrzeby to:

            1. Tapczan jednoosobowy (nie dłuższy niż 190 cm, powinien służyć jej do spania, a po złożeniu pełnić funkcję kanapy)
            2. Żywność trwała (herbata, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach, kawa tylko rozpuszczalna, sałatki, sok tylko pomidorowy, orzechy tylko pistacjowe, majonez, galaretki, budynie, słodycze.
            3. Gruby koc

             

            Oprócz powyższych, staramy się przekazać Pani Magdzie pozostałe potrzebne produkty:

            • Dres (Całoroczne) Rozmiar: 164 cm, XL, Uwagi: Kolor obojętny
            • Sweter (Zimowe) Rozmiar: 164 cm, XL Uwagi: 2 sztuki; kolor obojętny
            • Spodnie (Całoroczne) Rozmiar: 164 cm, XL Uwagi: Spodnie dresowe 2 sztuki; kolor obojętny
            • Bluza (Całoroczne) Rozmiar: 164 cm, XL Uwagi: 2 polary; kolor obojętny
            • Adidasy Rozmiar: 39, Uwagi: Rozmiar 38/39
            • Środki czystości (szampon, płyn do płukania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, kapsułki do prania, papier toaletowy, ręczniki papierowe, domestos)
            • Pościel 160x200 cm (dwa komplety), poszwy, prześcieradło
            • Garnki z pokrywką
            • Patelnie z pokrywką
            • Stojąca lampka nocna
            • Szczególne upominki - krem do cery suchej, słodycze

            Szczegóły odnośnie wybranej rodziny znajdują się w poniższym linku. Od środy 16 listopada do wtorku 6 grudnia będzie można pomóc Pani Magdzie. Przy wejściu do szkoły i przedszkola będą wystawione pudełka, gdzie będzie można przynosić potrzebne rzeczy. Będzie również możliwość wrzucenia pieniędzy do skarbonki. Za zebraną kwotę kupimy brakujące rzeczy, których nie uda nam się zebrać. Liczę na Państwa ogromne serca i zaangażowanie. Razem możemy wszystko!

             

             

            Beata Żelazo - opiekun Koła Wolontariatu, koordynator akcji "Szlachetna Paczka"

             

             

            https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/rodzina/87065/2264?context=family_choosen&utm_source=autoresponder-swr&utm_medium=email&utm_campaign=paczka2020&utm_term=darczynca