• Mały Brzym 2024 r.

          • 18 maja 2024 r.

            Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w XXII Pszczyńskich Prezentacjach Dziecięcych Zespołów Regionalnych MAŁY BRZYM 2024. Regionalny Zespół Młodzi Porębianie z dumą reprezentował naszą społeczność, prezentując cztery tradycyjne tańce: "U nos wedle młyna", "Krynolina", "Staro baba" i "Trojok". 

            Dodatkowo, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, wykonując pieśń "Karliku". Występ naszego zespołu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, serdecznymi podziękowaniami oraz słodkim poczęstunkiem. Jesteśmy dumni z naszych młodych talentów i cieszymy się z ich sukcesu na tak prestiżowej scenie.

            Marzena Ilga 

          • Tydzień Kolorów

          • 10 maja 2024r

            W dniach 6-10 maja 2024r. Samorząd Uczniowski  zorganizował Tydzień Kolorów .

            Celem akcji była integracja uczniów i nauczycieli, złagodzenie skutków działania stresu oraz wprowadzenie optymistycznych idei w nauczanie i wychowanie.

            Każdego dnia obowiązywał inny kolor. Tydzień rozpoczęliśmy „na szaro”. Kolor ten symbolizuje solidność, ma wiele pozytywnych cech. Pozwala się wyciszyć i odprężyć. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje wrażenie równowagi. Uspokaja i koi. 
            We wtorek królował zielony ,który kojarzy się przede wszystkim z życiem i nadzieją. Kolor różowy przypadł środzie. Kolor różowy to kolor miłości, przyjaźni i ciepła. Czwartek zdominowany został przez niebieski. Niebieski  to kolor pełen symboliki. Posiada wiele cech np. nadzieja, pokój, spokój, świeżość, dynamizm, kreatywność i inspiracja. Niebieski to również kolor przyjaźni. Natomiast tydzień zakończyliśmy na pomarańczowo. To kolor „towarzyski”, kolor wakacji i zabawy, kreatywności i energii.

            Było naprawdę kolorowo. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wspólną zabawę!

                                                                                                                             Lucyna Goraus

          • Dyżur wakacyjny w przedszkolu - informacje

          • 10 maja 2024r.

            Dyżur wakacyjny w przedszkolach prowadzonych przez gminę Pszczyna

            Ze względu na organizację pracy przedszkola oraz prawo nauczycieli i innych pracowników do przysługującego urlopu wypoczynkowego ilość miejsc w przedszkolach w okresie wakacji jest ograniczona. Decyzję o ilości miejsc w przedszkolu w czasie dyżuru wakacyjnego oraz o przyjęciu dziecka do danej placówki, podejmuje dyrektor uwzględniając realne możliwości organizacyjne przedszkola. Zgodnie z art. 31 Konwencji Praw Dziecka, rodzice/opiekunowie prawni powinni uwzględnić prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego poprzez zaplanowanie mu przerwy wakacyjnej.

            Na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Pszczynie znajduje się HARMONOGRAM przerw wakacyjnych
            w przedszkolach/oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

             Termin zapisywania na dyżury wakacyjne:

            27 maja – 31 maja 2024 r. zapisy w przedszkolu macierzystym mającym dyżur, (wszystkie chętne dzieci zostaną przyjęte na dyżur); decyduje data wpływu karty do placówki.

            3 czerwca -10 czerwca 2024 r. zapisy na miejsca wolne w przedszkolu innym niż macierzyste (gdy macierzyste przedszkole jest zamknięte); decyduje data wpływu karty do placówki.

            Po 10 czerwca br. zapisanie dziecka na dyżur wakacyjny może nastąpić jedynie w przypadku, gdy placówka dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor przedszkola/szkoły.

            Prosimy o stosowanie się do powyższych terminów i zapisywanie dzieci zgodnie z potrzebami.

            Przyjęcie na dyżur wakacyjny:

            1. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka składają wypełnioną i kompletną kartę zgłoszenia na dyżur w przedszkolu/szkole, do którego/której dziecko ma uczęszczać. Rodzice zainteresowani korzystaniem przez dziecko z dyżuru przez dwa miesiące wakacyjne wypełniają i składają dwie karty zgłoszenia – w placówce macierzystej na dyżurujący miesiąc oraz w innej  wybranej  placówce, gdy macierzysta placówka jest zamknięta.
            2. Karta zgłoszenia na dyżur wakacyjny dostępna jest w sekretariacie przedszkola/szkoły oraz na stronach internetowych placówek.
            3. Informacja o zakwalifikowaniu dziecka na dyżur zostaje podana rodzicowi/opiekunowi prawnemu dziecka niezwłocznie.
            4. W przypadku rezygnacji z dyżuru w wybranej placówce należy ten fakt zgłosić pilnie dyrektorowi przedszkola/szkoły, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem dyżuru.
            5. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, a w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko – rodzic/opiekun prawny dziecka ponoszą/ponosi koszty związane z pobytem i wyżywieniem dziecka na dyżurze wakacyjnym oraz zobowiązani są do terminowego ich uiszczenia, zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w przedszkolu, do którego dziecko zostało zgłoszone.

            Informacja o przyjęciu i wolnych miejscach

            12 czerwca 2024 r. na stronach internetowych podana zostanie informacja o wolnych miejscach w poszczególnych placówkach. Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte na dyżury do wybranych przedszkoli będą mogli je zgłaszać do innej dyżurującej placówki, która będzie dysponować wolnymi miejscami.

          • Mistrzostwa Pszczyny w Czwórboju Lekkoatletycznym

          • 10 maja 2024r.

            10 maja 2024 r odbyły się Mistrzostwa Pszczyny w Czwórboju Lekkoatletycznym  na Stadionie Miejski im. Jana Larysza  w Pszczynie. Każdy z uczestników zawodów startował w czterech konkurencjach lekkoatletycznych: bieg 60m, skok w dal, , rzut piłeczką palantową, bieg długi ( 600 m dziewczyny, 1000 m chłopcy). Drużyna dziewcząt w składzie Natalia Czop, Paulina Furczyk, Zofia Szołtysek, Marta Tulosz ,Hanna Czernecka i Marta Masny wywalczyły  II miejsce tym samym zakwalifikowały się na zawody powiatowe. Gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki!!! Chłopcy w składzie Maksymilian Hałas, Igor Koziński, Leon Kondzielnik, Buchta Bruno i Igor Janosz uplasowali się na IX miejscu.Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!!

                                                                                                                                            Lucyna Goraus

          • Wycieczka klas 5-6 do Wrocławia

          • 9 maja 2024 r.

            W dniach 7-8 maja uczniowie klas V -VI odbyli fascynującą wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem naszej podróży było Muzeum Małej Rotundy, gdzie dzięki interaktywnym projekcjom poznaliśmy taktykę bitwy pod Racławicami. Następnie zwiedziliśmy imponującą Panoramę Racławicką, zachwycając się jej szczegółami.

            Kolejnym przystankiem był wspaniały świat zwierząt w Afrykarium, gdzie pod opieką Edukatora mogliśmy podziwiać różnorodność egzotycznych gatunków. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie ZOO, Iglicy, Pergoli, Pawilonu 4 kopuł, Hali Stulecia oraz pięknego Ogrodu Japońskiego.

            Drugiego dnia naszej podróży odwiedziliśmy historyczny rynek oraz malowniczy Ostrów Tumski, gdzie zgłębialiśmy tajniki historii Wrocławia. Szukając charakterystycznych krasnali, podziwialiśmy urokliwe kamienice, ratusz oraz monumentalne kościoły i katedry.

            Nie mogło zabraknąć również odrobinę adrenaliny –jechaliśmy kolejką Polinką nad Odrą, płynęliśmy statkiem po Odrze, a potem wbiliśmy się na punkt widokowy na sky towerze, skąd rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na miasto.

            Podczas całej wycieczki nie tylko zwiedzaliśmy, ale także integrowaliśmy się, przygotowując wspólne posiłki, rozmawiając, grając w różne gry i słuchając muzyki.

            Wycieczka do Wrocławia była nie tylko podróżą po historii i kulturze miasta, ale także niezapomnianym doświadczeniem, które z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

          • 24 kwietnia 2024 r.

            24.04.2024 r. w ZSP Szkole Podstawowej w Wiśle Wielkiej odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski klas młodszych.Celem konkursu było:
            rozwijanie u dzieci zainteresowania literaturą dziecięcą,, kształtowanie umiejętności językowych i artystycznych. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych.
            Komisja oceniała dobór repertuaru i poprawność wymowy, interpretację (gest, ruch sceniczny), ogólny  wyraz artystyczny.
            Trzech uczniów reprezentowało nasza szkołę: Julia Wicher, Krzysztof Ptak, Milena Czernecka.

            Jury wskazało na niezwykle wysoki poziom artystyczny występujących dzieci oraz świetne przygotowanie sceniczne.

            Na podium stanęła Milena Czernecka zdobywając II miejsce w kategorii klas II-III.

             

            Barbara Borgieł

            Gratulacje!!!

          • Warsztaty czekoladowe

          • 10 kwietnia 2024 r.

            10 kwietnia  uczniowie klas 1-III uczestniczyli w warsztatach czekoladowych. Były to praktyczne zajęcia pobudzające zmysł smaku, wykorzystujące zdolności manualne i kreatywne. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się z czego  i jak powstaje czekolada oraz jakie skrywa tajemnice. Poznały sposób produkcji kakao, oglądały też nasiona kakaowca. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej, każdy uczeń stworzył własnoręcznie swoją wymarzoną tabliczkę czekolady z ulubionymi dodatkami, którą po skończonych warsztatach zabrał do domu i dzielił się z najbliższymi. Spacerowaliśmy wzdłuż rzeki Wisły przy  Bulwarze Księżycowym, gdzie dotarliśmy do Parku Kopczyńskiego przy którym znajdował się Zabytkowy Park Przygód oraz Amfiteatr imienia Stanisława Hadyny. Tuż obok wiślańskiego amfiteatru, znajdowała się niewielka magiczna parkowa alejka. W alejce znajdowały się   drewniane rzeźby przedstawiające najbardziej znane postaci żyjące od wieków w świadomości mieszkańców, w dawnych podaniach i baśniach z regionu Śląska Cieszyńskiego, takie jak: Baba Jaga, Bebok, Złotogłowiec.

                                                                                                                      Barbara Borgieł