• Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego "Christmas"

          • 31 stycznia 2023 r.

            W grudniu odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego, organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące. W konkursie wzięło udział 41 uczniów z 11 szkół podstawowych naszego powiatu. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych, a uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych.

            Naszą szkołę reprezentowali Miłosz Chrapeć, Szymon Filipek, Wiktoria Piech oraz Mikołaj Goraus. Rywalizacja była bardzo zacięta. Miło mi poinformować, że Miłosz Chrapeć zdobył I miejsce w kategorii klas młodszych. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            Beata Żelazo

          • Gminny Konkurs Kaligraficzny

          • 4 stycznia 2023 r.

             

            Zespół Szkolno - Przedszkolny w Studzionce zorganizował Gminny Konkurs Kaligraficzny, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

            Miło nam poinformować o sukcesie dwóch uczennic:

            Hanna Czernecka ( klasa V ) zajęła I miejsce,

            Oliwia Czop ( kl. VIII ) uplasowała się na miejscu III.

            Cieszymy się, że sztuka pięknego pisania nie zanika i serdecznie gratulujemy dziewczętom.

                                                                                                                                                                               M. Ryguła

          • Światowy Dzień Braille'a

          • 04 stycznia 2023r.

            W roku 2023 Światowy Dzień Braille'a przypada na 4 stycznia (środa)

            Louis Braille to twórca alfabetu dla niewidomych. Francuz urodził się 4 stycznia 1809 roku, dlatego też właśnie dziś oddajemy mu hołd.

            Światowy Dzień Braille's ma na celu uświadomienie znaczenia alfabetu Braille'a jako środka komunikacji umożliwiającego pełną realizację praw człowieka osobom niewidomym i niedowidzącym.

            Braille stracił wzroku na skutek wypadku w warsztacie jego ojca, jakiego doznał w wieku 3 lat. Wskutek wywołanej urazem infekcji, która przeniosła się również na drugie oko, w wieku 5 lat Braille całkowicie stracił wzrok.

            Rodzica Braille'a postanowili zapewnić chłopcy jak najlepszą edukację. W wieku 10 lat opuścił on swoją rodzinną miejscowość Coupvray i podjął naukę a paryskiej szkole dla osób niewidomych. Braille uczył się z książek z zapisanych wypukłym pismem, co było jednak szalenie żmudne i nieefektywne. Pragnąc otworzyć sobie i innym osobom niewidomym dostęp do informacji, zaczął pracować nad swoim własnym systemem pisma. 

            Braille oparł swój alfabet na systemie zapisu dotykowego wynalezionym przez Charlsa Barbiera, który miał służyć żołnierzom do czytania wiadomości w ciemności. Braille opublikował pierwszą wersję swojego alfabetu w roku 1829 i kolejną, uproszczoną, w 1837 roku. 

            Ciekawostki o alfabecie Braille'a

            • Alfabet Braille'a został wynaleziony przez Francuza imieniem Louis Braille.
            • Braille urodził się 4 stycznia 1809 roku. W dniu jego urodzin obchodzony jest Światowy Dzień Braille'a.
            • Louis Braille stracił wzroku wskutek wypadku, któremu uległ w dzieciństwie — bawiąc się w warsztacie ojca, zranił się w jedno oko, a wskutek infekcji stracił wzroku w obojgu oczu. 
            • Braille uczęszczał do jednej z pierwszych na świecie szkół dla osób niewidomych, która mieściła się w Paryżu. Był zdolnym uczniem i po zakończeniu nauki podjął pracę w swojej szkole.
            • W szkole Braille czytał teksty zapisane wypukłym alfabetem. Był to jednak szalenie żmudny proces.
            •  Braille wynalazł swój słynny system pisma umożliwiający czytanie osobom niewidomym w roku 1824, w wieku 15 lat.
            • Braille był utalentowanym muzykiem i grał na wiolonczeli oraz na organach. Wynalazł też formę zapisu muzycznego dla osób z zaburzeniami wzroku.
            • Braille zmarł w wieku 43 lat na skutek gruźlicy, na którą cierpiał przez 16 lat.
          • Nowy Rok

          • 01 stycznia 2023r. 

            Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − papież Sylwester I[1].

            Noworoczne zwyczaje

            1 stycznia obchodzono jako oktawę Bożego Narodzenia. W tym dniu tłumnie odwiedzano kościoły, uczestnicząc w uroczystej Mszy Świętej. Na ziemi krakowskiej po skończonym nabożeństwie, ksiądz składał życzenia dziedzicowi i parafianom. Później cała wieś udawała się do dworu, gdzie odbywała się okolicznościowa uczta połączona ze wzajemnym składaniem życzeń. W tym regionie wierzono również, że kto zobaczy na Nowy Rok źrebaka, będzie cieszył się zdrowiem. Jeśli zaś gęś, będzie musiał zmierzyć się z wieloma chorobami.

            Ciekawy zwyczaj istniał w dziewiętnastowiecznej Warszawie wśród furmanów rozwożących różne produkty. Zebrani w kilkuosobowe grupy, ubrani w odświętne stroje, chodzili od karczmy do karczmy. Kiedy stanęli przed drzwiami, głośno uderzali biczami o chodnik, domagając się premii za całoroczną pracę. Jednocześnie składali życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. 

            W całej Polsce 1 stycznia starano się wstać wczesnym rankiem i umyć się w misce z zimną wodą. Na jej dnie kładziono srebrny pieniążek. Wierzono, że dzięki takiej kąpieli zachowa się zdrowie i urodę. Niezależnie od regionu powiadano, że "jaki Nowy Rok, taki cały rok", dlatego przykładano szczególną wagę do wykonywanych w tym dniu czynności oraz do kontaktów z innymi ludźmi.

            źródła: 

            https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Rok

            https://polskieradio24.pl/39/156/artykul/2239466,swieto-nowego-roku-noworoczne-zwyczaje-w-polskiej-tradycji