• Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny - Migowy dla dzieci MODUŁ 1

          • październik -  listopad 2022r.

            Klasa 1 przystąpiła do realizacji Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego "MIGOWY DLA DZIECI".

            Projekt ten jest podzielony na 4 moduły:

            I to: emocje i kolory.

            Dzieci w tym module:

            - poznały przygody Piłeczki,ulożyły historyjkę obrazkową,

            - utrwaliły nazwy kolorów,

            - nauczyły się migać nazwy kolorów,

            - pracowały z emocjami przed lustrem,

            - nazywały emocje,

            - dzieliły emocje na dobre i złe,

            - mówiły o własnych doświadczeniach.

            ORGANIZATOR: MiguMig - zabawy z językiem migowym

            EKSPERT: Paluszkowe Rozśpiewanki

            OPIEKUN : Elzbieta Twardzik

          • Spektakl "Opowieść Wigilijna"

          • 22 listopada 2022 r.

            22 listopada w Oświęcimskim Centrum Kultury uczniowie klas VII – VIII mieli okazję zobaczyć spektakl pt.:„Opowieść Wigilijna”. Jest to jedna z najbardziej wzruszających opowieści o magii Świąt Bożego Narodzenia, gdzie w  wigilijny wieczór, kiedy cały Londyn raduje się obchodzonymi świętami, jeden tylko, zgryźliwy i gburowaty samotnik – Ebenezer Scrooge, nie poddaje się świątecznej atmosferze. Poświęca się natomiast swojemu ulubionemu zajęciu – liczeniu pieniędzy. Jest jednak ktoś, kto niespodzianie go odwiedza  i przekazuje pewną niezwykle ważną wiadomość.

            Wspaniały spektakl, pełen śpiewanych kolęd i piosenek, z ruchomą dekoracją umożliwiającą błyskawiczną zmianę miejsca akcji oraz z efektami świetlnymi i akustycznymi pozostawił niezapomniane wrażenia.

                                                                                                                                                                Bernadeta Neter

          • 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 21 listopada 2022 r.

            21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. W  naszej szkole RSU przypomniało wszystkim o tym dniu i każda osoba otrzymało plakietkę z uśmiechniętym słoneczkiem.

                                                                                                                                       Lucyna Goraus

          • Bądź eko i zbieraj puste opakowania po kleju Amos

          •  W naszej szkole stawiamy na ekologię! Zachęcamy do zbierania pustych opakowań po kleju Amos o różnej wielkości. Specjalny pojemnik na zużyte kleje będzie stał przy głównym wejściu szkoły. Za zebranie 120-stu tubek można otrzymać 30-ści pełnych. Akcja rozpoczyna się w dniu 1 lipca 2022 r. i trwać będzie do dnia 30 czerwca 2023 r.
            Zachęcamy do udziału w akcji.
            Justyna Ryt

          • Szlachetna Paczka

          • 16 listopada 2022 r.

            Kolejny rok z rzędu nasza szkoła bierze udział w akcji "Szlachetna Paczka". W tym roku chcemy pomóc Pani Magdzie. Przez wiele lat pracowała jako pielęgniarka, a z powodu choroby musiała zrezygnować z pracy. Jest samotną osobą, mieszającą w małym, jednopokojowym mieszkaniu. Jej mąż niestety już nie żyje, dzieci nie mieszkają zbyt daleko, ale ma z nimi mały kontakt. Z powodu choroby kobiecie trudno poruszać się po domu, a na zewnątrz nie wychodzi prawie w ogóle, chyba że do lekarza. Zakupy pani Magdalenie robią czasem sąsiedzi. Jej dochód to 1467 zł, po odliczeniu kosztów mieszkania i leków (łącznie 950 zł) pozostaje jej 517 zł na życie miesięcznie.

             

            Trzy kluczowe potrzeby to:

            1. Tapczan jednoosobowy (nie dłuższy niż 190 cm, powinien służyć jej do spania, a po złożeniu pełnić funkcję kanapy)
            2. Żywność trwała (herbata, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach, kawa tylko rozpuszczalna, sałatki, sok tylko pomidorowy, orzechy tylko pistacjowe, majonez, galaretki, budynie, słodycze.
            3. Gruby koc

             

            Oprócz powyższych, staramy się przekazać Pani Magdzie pozostałe potrzebne produkty:

            • Dres (Całoroczne) Rozmiar: 164 cm, XL, Uwagi: Kolor obojętny
            • Sweter (Zimowe) Rozmiar: 164 cm, XL Uwagi: 2 sztuki; kolor obojętny
            • Spodnie (Całoroczne) Rozmiar: 164 cm, XL Uwagi: Spodnie dresowe 2 sztuki; kolor obojętny
            • Bluza (Całoroczne) Rozmiar: 164 cm, XL Uwagi: 2 polary; kolor obojętny
            • Adidasy Rozmiar: 39, Uwagi: Rozmiar 38/39
            • Środki czystości (szampon, płyn do płukania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, kapsułki do prania, papier toaletowy, ręczniki papierowe, domestos)
            • Pościel 160x200 cm (dwa komplety), poszwy, prześcieradło
            • Garnki z pokrywką
            • Patelnie z pokrywką
            • Stojąca lampka nocna
            • Szczególne upominki - krem do cery suchej, słodycze

            Szczegóły odnośnie wybranej rodziny znajdują się w poniższym linku. Od środy 16 listopada do wtorku 6 grudnia będzie można pomóc Pani Magdzie. Przy wejściu do szkoły i przedszkola będą wystawione pudełka, gdzie będzie można przynosić potrzebne rzeczy. Będzie również możliwość wrzucenia pieniędzy do skarbonki. Za zebraną kwotę kupimy brakujące rzeczy, których nie uda nam się zebrać. Liczę na Państwa ogromne serca i zaangażowanie. Razem możemy wszystko!

             

             

            Beata Żelazo - opiekun Koła Wolontariatu, koordynator akcji "Szlachetna Paczka"

             

             

            https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/rodzina/87065/2264?context=family_choosen&utm_source=autoresponder-swr&utm_medium=email&utm_campaign=paczka2020&utm_term=darczynca

          • Dzień Czystego Powietrza

          • 14 listopada 2022 r.

            „Zadbaj o swój kawałek nieba” – to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. My również chcemy zadbać o swój kawałek nieba. O tym, że oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Postanowiliśmy jednak przypomnieć, że sami możemy przyczynić się do tego, aby nasze powietrze było czystsze. Na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy o odnawialnych źródłach energii. Wyszliśmy także na  ulice Poręby z wcześniej przygotowanymi plakatami, wykrzykując hasła proekologiczne. Pamiętajmy, że czyste powietrze to skarb, o który powinniśmy dbać każdego dnia, gdyż ma ogromny wpływ na naszą przyszłość. 

            Beata Żelazo 

          • Konkurs świąteczny

          • Zapraszam wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie świątecznym pod hasłem:

            ,, Najpiękniejszy stroik świąteczny

             

            Szczegóły w zakładce "konkursy"

          • Gminne i Powiatowe Igrzyska Dzieci w Tenisie stołowym

          • 14 listopada 2022 r.

            9 listopada 2022r. w naszej szkole odbyły się Gminne i Powiatowe Igrzyska Dzieci  w Tenisie Stołowym.Drużyna dziewcząt w składzie Hanna Pająk i Maja Kubat zajęły II miejsce w gminnych jak również w powiatowych zawodach w tenisie stołowym. Drużyna chłopców w składzie Szymon Filipek, Hubert Drzyzga i  Paweł Jarczok zajęli I miejsce w gminnych i powiatowych zawodach . Obie drużyny zakwalifikowały się na rejonowe zawody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                          Lucyna Goraus

          • Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

          • 10 listopada 2022

                W czwartek 10 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu, w ramach akcji "Szkoła do hymnu", w której nasza placówka wzięła udział. Apel przybrał formę lekcji historii, podczas której każda klasa miała okazję zaprezentować wiadomości związane z historią naszej Ojczyzny. I tak, pierwszaki przypomniały wszystkim jakże ważne symbole narodowe, klasa druga przedstawiła krótkie ciekawostki dotyczące naszych stolic, czyli Gniezna, Krakowa i Warszawy, a trzecioklasiści przygotowali plakat o wybitnych Polakach. Kolejno uczniowie starszych klas opowiedzieli młodszym kolegom i koleżankom o trudnych latach utraty niepodległości i zaborów, o próbach odzyskania wolności w czasie powstań w XIX wieku, a klasa ósma zaprezentowała moment powrotu Polski na mapę Europy. Z plakatu klasy czwartej mogliśmy się dowiedzieć, za co uczniowie kochają swoją Ojczyznę, a piątoklasiści przygotowali Alfabet młodego patrioty. Na koniec odbył się konkurs wiedzy z wiadomości, które zaprezentowały poszczególne klasy. Cieszył się dużym zainteresowaniem, a w nagrodę za aktywny udział, wszystkie klasy otrzymały słodkie niespodzianki.

          • Warsztaty języka migowego w klasie pierwszej

          • 09 listopada 2022r.

            W klasie 1 odbyły się warsztaty z języka migowego. Przeprowadziłaje dla nas p. Renata Sosna (kierownik Referatu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych pszczyńskiego starostwa).

            Dzieci dowiedziały się z jakimi trudnościami muszą się mierzyć osoby niesłyszące i głuche, jak komunikują się między sobą i z osobami słyszącymi. Dzieci z klasy pierwszej uczestniczą w projekcie "Migowy dla dzieci" poszerzyły swoją wiedzę o alfabecie palcowym o nowe literki, poznały nowe słowa i utwaliły te które juz znają.

            Pani Renata pokazała dziecim praktyczną rolę języka migowego i dlaczego warto go znać. Bardzo ciekawe i pożyteczne warsztaty i liczymy na dalszą wspólpracę z Panią Renatą :)

             

          • Sałatka owocowa klasa 2

          • 7 listopada 2022r.

            Pierwszy tydzień listopada w klasie 2 był owocowy. Na zajęciach uczniowie porównywali kształty i wielkości różnych owoców. Rozmawialiśmy o zdrowej żywności i odpowiednim odżywianiu, które jest tak ważne dla rozwoju ciała i umysłu. 7 listopada uczniowie przyszli do szkoły wyposażeni w nietypowe przyrządy: deseczkę do krojenia, nóż, fartuszek no i oczywiście kolorowe, pachnące owoce. Były jabłka, gruszki, banany, winogrono, pomarańcze, kiwi, mandarynki …Wspólne przyrządzanie, a następnie degustacja zdrowej i pysznej sałatki sprawiła dzieciom wiele radości. 

            Aleksnadra Schymura

          • Wirusoochrona

          • październik 2022

            Po raz kolejny w naszej szkole w drugiej połowie października została przeprowadzona akcja „Wirusoochrona’’ w oparciu o wytyczne z Sanepidu  i ze szczególnym zwróceniem uwagi na właściwą higienę rak.

            Działania podjęte podczas prowadzonych zajęć wśród 50 dzieci poruszały następujące zagadnienia:

            - dbałość o zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczną;

            - dostrzeganie jak ważna jest prawidłowa higiena rąk;

            - roli szczepień ochronnych w powstrzymaniu szerzenia się chorób zakaźnych.

            Podczas zajęć uczniowie poznali zasady prawidłowej higieny mycia rąk, aby zapobiec przenoszenia się drobnoustrojów, które wywołują różne choroby  na podstawie materiałów: „Szkoła mycia rąk Elli i Maxa”. Przeprowadzono praktyczną naukę właściwego mycia rąk. Ponadto podczas zajęć uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, oraz kolorowali i malowali bakterie i wirusy.

             

            Anna Czerwińska

          • Baśniowy świat Akademii Pana Kleksa

          • 03 listopada 2022r. 

            Klasa 4 na języku polskim przeniosła się w świat baśniowej Akademii. Uczniowie tego dnia brali udział w lekcji kleksografii i przędzenia liter. Wszyscy świetnie się bawili, z radością odkrywając symetrycznie odbite kształty nadając im przeróżne nazwy. Mięli okazję  na chwilę przenieść się w magiczny świat Ambrożego Kleksa.

             Aleksandra Odrobińska

          • Pasowanie na ucznia

          • 28 października 2022r.

            Pasowanie na ucznia to ważna uroczystość w szkolnym kalendarzu imprez. W naszej szkole odbyła się ona 28 października. Uczniowie ubrani na galowo, godnie zaprezentowali się przed zgromadzoną publicznością. Wśród zaproszonych gości byli pani burmistrz Magdalena Czarnecka, pani dyrektor Liliana Mańka, rodzice, nauczyciele i koledzy i koleżanki. 

               Pierwszoklasiści, by zasłużyć na miano ucznia przedstawili program artystyczny. Recytowali wiersze o swojej ojczyźnie, popisali się umiejętnościami wokalnymi, tanecznymi. Z dużym zaangażowaniem zaśpiewali piosenkę w języku angielskim.  Mimo tremy poradzili sobie świetnie i otrzymali gromkie brawa. Wiele emocji wywołał moment pasowania, którego dokonała pani dyrektor Liliana Mańka. Pierwszoklasiści obiecali uroczyście uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobrego imienia szkoły i być dobrymi Polakami.  Po uroczystości zostali obdarowani upominkami od rodziców, przedstawicieli władz gminy i starszych kolegów.  

            Egzamin na ucznia został zdany na „szóstkę”, a w poczet uczniów włączona została liczna grupa pierwszoklasistów, którzy z pewnością będą godnie reprezentować swoją szkołę. Życzymy im, by każdy dzień pobytu w szkole był radosny, a nauka była wielką i ciekawą przygodą.

          • Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

          • 27 września 2022r.

             

            Międzynarodowy Dzień Głuchych (Międzynarodowy Dzień Niesłyszących) jest świętem obchodzonym corocznie w ostatnią niedzielę września. W tym roku przypada więc na dzień 25 września. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają.

            Symbolem Głuchych jest motyl, najczęściej koloru niebieskiego, gdyż motyle są głuche. Skrzydła motyla natomiast symbolizują barwność i piękno PJM (Polskiego Języka Migowego), a trzepot skrzydeł odzwierciedla jego dynamikę i szybkość. Jest to ogólnie przyjęty, międzynarodowy znak Głuchych. Natomiast przyjętym kolorem symbolizujących Głuchych jest turkus. Kolor turkusowy jest symbolem zaufania, nadziei i wiary w siebie i innych ludzi.

            Głuchoniemy jest to pojęcie przestarzałe i obraźliwe. Głusi są pozbawieni zmysłu słuchu, ale nie są niemi, ponieważ mają swój język, a jest nim JĘZYK MIGOWY. Każdy kraj ma swój własny język migowy. Obecnie używa się około 200–300 języków migowych!

            Polski język migowy (PJM) jest to naturalny język Głuchych, który przechodził z pokolenia na pokolenie. Jest to język wizualno – przestrzenny, a więc przez sprawny zmysł, jakim jest wzrok, dziecko nabywa go szybko i naturalnie.