ZASADY OCENIANIA
Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
CELE PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
1.Dostarczanie zainteresowanym ( uczniom, jego rodzicom lub opiekunom, dyrekcji szkoły) wszechstronnej i rzeczowej informacji o postępach, osiągnięciach, brakach i uzdolnieniach ucznia w zakresie nauki wychowania fizycznego.
2.Wspieranie ucznia w jego dążeniu do osiągnięcia wszechstronnego rozwoju fizycznego i pozytywnej postawy wobec aktywności ruchowej, określonych w treściach kształcenia i wychowania fizycznego.
3.Pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swego rozwoju.
4.Przekazywanie podstawowych wiadomości i umiejętności umożliwiających samokontrolę, samoocenę i samodzielne podejmowanie działań służących udoskonaleniu wszystkich funkcji organizmu.
5.Motywowanie ucznia do dalszej pracy w zakresie doskonalenia sprawności fizycznej.
6.Informowanie nauczyciela o trafności doboru metod i sposobów nauczania i oceniania.
WYMAGANIA EDUKACYJNE I SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA OBOWIĄZUJĄCE NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
1. Uczeń jest zobowiązany do systematycznego przynoszenia stroju sportowego (biała koszulka, ciemne spodenki gimnastyczne, skarpety, dres) obuwia sportowego nie rysującego powierzchnię. Uczeń powinien odłożyć wszystkie przedmioty zagrażające mu podczas ćwiczeń tj. kolczyki, pierścionki, łańcuszki, oraz mieć związane włosy ,gdy ich długość przeszkadza w wykonywaniu ćwiczeń. Jest to warunek czynnego uczestnictwa w lekcji wychowania fizycznego, świadczy o przygotowaniu ucznia do zajęć.
2. Ocena półroczna i roczna z wychowania fizycznego może być sformułowana na podstawie ocen końcowych z wytyczonych obszarów oceniania.
3. Na lekcjach wychowania fizycznego w głównej mierze ocenie podlega aktywny udział ucznia w zajęciach, zaangażowanie i wkład jego pracy osobistej w celu podniesienia swojej sprawności fizycznej, poznanie i propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzania czasu wolnego, sumienne i staranne wywiązywanie się z obowiązków wynikających z przedmiotu, zaangażowanie w przebieg lekcji, przygotowanie do zajęć, właściwy stosunek do przeciwnika i własnego ciała, opanowanie wiadomości i umiejętności przewidzianych dla poszczególnych klas zgodnie z indywidualnymi możliwościami i predyspozycjami, dokonywanie samooceny i samokontroli własnej sprawności fizycznej, aktywności na lekcji.
4. Uczeń ma obowiązek poznać zasady BHP na lekcji wychowania fizycznego (sala sportowa, boisko szkolne) i przestrzegać je. Uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną za nieprzestrzeganie zasad BHP w czasie zajęć oraz podczas przygotowywania się do nich.
5. W półroczu uczeń może być 2 razy nieprzygotowany do lekcji, każde następne nieprzygotowanie oceniane jest oceną niedostateczną.
6. Jeżeli uczeń zawsze nosił strój i sumiennie ćwiczył otrzymuje pod koniec semestru cząstkową ocenę celującą
7. Nieobecność na lekcji wychowania fizycznego w wymiarze większym niż 50% oznacza nieklasyfikowanie ucznia.
8. Uczeń może zostać zwolniony z ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego, jeżeli jest po chorobie i posiada zwolnienie lekarskie, lub zwolnienie wystawione przez rodziców na okres nie dłuższy niż 1 tydzień. W przypadku nieobecności ucznia podczas bieżącego oceniania, uczeń zobowiązany jest przystąpić do sprawdzianu. W formie i terminie ustalonym z nauczycielem.
9. W przypadku dłuższej niedyspozycji zdrowotnej ucznia może zostać zwolniony z ćwiczeń (zwolnieniem lekarskim) na okres półrocza lub całego roku szkolnego. W rubryce ocena półroczna lub roczna wpisuje się
„ zwolniony”.
10. Uczeń ma obowiązek zgłosić nauczycielowi prowadzącemu swoją niedyspozycję fizyczną i psychiczną przed zajęciami (zbiórka). Wszelkie niedyspozycje fizyczne i psychiczne powstałe w czasie zajęć wychowania fizycznego należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi prowadzącemu zajęcia.
11. Uczeń i rodzic zobowiązani są do zgłaszania nauczycielowi wszelkich przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń (przebyte choroby, urazy, alergie).
KRYTERIA OCENIANIA ZOSTAŁY OPARTE NA OKREŚLENIU KOMPONENTÓW SKŁADAJĄCYCH SIĘ NA OCENĘ PÓŁROCZNĄ I KOŃCOWOROCZNĄ
- PRZYGOTOWANIE UCZNIA DO LEKCJI
- ZAANGAŻOWANIE I PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA NA ZAJĘCIACH RUCHOWYCH NA TERENIE SZKOŁY I POZA NIĄ ORAZ UMIEJĘTNOŚĆ WSPÓŁDZIAŁANIA Z RÓWIEŚNIKAMI
- POSTĘP SPRAWNOŚCI MOTORYCZNEJ
- ZDOBYTE UMIEJĘTNOŚCI RUCHOWE ,SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA
WIADOMOŚCI, ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW GIER SPORTOWYCH I UMIEJĘTNOŚĆ POMOCY PRZY ICH ORGANIZACJI
- WYBITNE OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE
Elementy oceny ucznia wyrażone za pomocą plusów:
- aktywność na lekcji,
- udział w rozgrywkach szkolnych,
- praca na rzecz kultury fizycznej,
- udział w pozalekcyjnych zajęciach sportowo – rekreacyjnych,
- krzewienie edukacji zdrowotnej,
- systematyczna praca na zajęciach,
- wiadomości,
- inwencja twórcza
- pomoc młodszym kolegom
- zachowanie Fair Play
Uczeń uzyskują minusy za:
- brak stroju sportowego,
- lekceważące i celowo niedbałe wykonywanie ćwiczeń.
− niechętny i negatywny stosunek do uczestnictwa w zajęciach
− ignorowanie poleceń nauczyciela
− nieprzestrzeganie zasad BHP
− nieprzestrzeganie obowiązujących regulaminów
− nieprzestrzeganie zasad Fair Play
− wchodzenie w konflikty z kolegami
− wchodzenie w konflikty z sędzią
- Plusy: „+”- 3 plusy daje ocenę + bardzo dobrą
- Minusy: „ – „ - 3 minusy daje ocenę niedostateczną
OCENA ZA POSTĘP SPRAWNOŚCI MOTORYCZNEJ
W pierwszym półroczu każdy uczeń wykonuje próby pomiaru sprawności motorycznej. Uzyskane wyniki stanowią bazę do oceny postępu. Wyniki uzyskane na koniec roku zostają porównane z osiągnięciami z początku pierwszego półrocza , wyniki z początku roku porównujemy z wynikami z poprzedniego roku.
BARDZO DOBRA – uczeń otrzymuje za poprawę wyniku
DOBRA – uczeń otrzymuje za wynik na tym samym poziomie
DOSTATECZNA – uczeń otrzymuje za pogorszenie wyników
OCENA ZA ZDOBYTE UMIEJĘTNOŚCI RUCHOWE,SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA, WIADOMOŚCI, ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW GIER SPORTOWYCH I UMIEJĘTNOŚĆ POMOCY PRZY ICH ORGANIZACJI
Forma sprawdzianu umiejętności ruchowych - działania praktyczne (wykonanie określonego ćwiczenia, ewolucji, elementu technicznego, zaliczenie wszystkich testów i prób sprawnościowych).
Forma sprawdzianu poziomu wiadomości - jest dowolna-ustna lub pisemna
OCENA ZA OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE
− udział w zawodach szkolnych(I,II,III-6)
− udział w zawodach międzyszkolnych(I,II,III-6)
− poprawienie rekordu szkoły w jednej z prób pomiaru sprawności motorycznej(6)