• Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego
          rok szkolny 2022/2023

• aktywność

• prowadzenie zeszytu

• praca na lekcjach
            w grupach

• kartkówki

• recytacja

• czytanie na głos

• zadania domowe

• zadanie dodatkowe

• udział w konkursach przedmiotowych

• samodzielna praca na lekcji

• odpowiedź ustna

• dłuższe pisemne formy wypowiedzi zredagowane podczas lekcji języka polskiego

• testy ze znajomości lektur

• dyktanda

• sprawdziany gramatyczne

• sprawdziany po dziale

• prace klasowe (wypracowania) obejmujące omówione lektury)

1. Nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia zgodnie z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

1. Dwa razy w semestrze uczeń może zgłosić nieprzygotowanie do zajęć bez podawania przyczyny. Nie dotyczy
            to jednak sprawdzianów, prac klasowych, zapowiadanych z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

2. W przypadku nieobecności ucznia na całogodzinnej pracy pisemnej uczeń jest zobowiązany do napisania tej pracy
            w terminie 2 tygodni po zakończeniu absencji i po uzgodnieniu z nauczycielem uczącym.

3. Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną ze sprawdzianu może poprawić ocenę w sposób pisemny lub ustny
            w terminie 7 dni od zapoznania się z jego wynikiem. Uczeń może poprawiać każdy sprawdzian tylko raz.

4. Sprawdzone i ocenione przez nauczyciela prace pisemne muszą być oddane w terminie do 21 dni.

5. Nauczyciel stosuje zasadę systematycznego i bieżącego oceniania. W ciągu półrocza uczeń powinien uzyskać minimalną ilość 8 ocen bieżących z języka polskiego.

6. Na początku roku szkolnego wskazane jest przeprowadzenie testów diagnostycznych,
            np. techniki czytania, rozumienia czytanego tekstu, testu słownikowego.

7. Podczas wystawiania oceny śródrocznej i rocznej decydującą rolę odgrywają oceny cząstkowe uzyskane w wyniku zadań wykonywanych na lekcji, w obecności nauczyciela i w warunkach zapewniających samodzielność pracy (oceny
            z testów, sprawdzianów, pracy na lekcji, prac klasowych, wypowiedzi ustnych), oceny z zadań wykonanych w grupie, zadań domowych i projektów mają mniejsze znaczenie.

8. Aktywność ucznia na lekcji nagradzana jest oceną wstawioną do dziennika oraz znakiem „+” odnotowanym w zeszycie uczniowskim (5 znaków „+” składa się na ocenę bardzo dobrą ). Jeżeli uczeń chce otrzymać ocenę celującą, musi otrzymać 8 plusów.

9. Dwa razy w semestrze można zgłosić nieprzygotowanie do zajęć bez podawania przyczyny
            ( nieprzygotowanie zgłaszamy od razu na początku lekcji). Każdy kolejny brak zadania skutkuje wpisaniem oceny niedostatecznej.

10. Sprawdziany przeprowadza się z większej części materiału. Zapowiadane są z tygodniowym wyprzedzeniem
            i przeprowadzane w dniach, w których nie ma podobnych prac z innych zajęć.
            Każdy sprawdzian poprzedzony jest lekcją powtórzeniową, a uczniowie otrzymują informacje o zakresie tematycznym.

11. Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi do wglądu
            w czasie zajęć. Uczeń przekazuje je rodzicom do wglądu i podpisu, następnie zwraca nauczycielowi przedmiotu na najbliższych zajęciach.

12. Ocenione prace klasowe i sprawdziany są przechowywane przez nauczyciela przedmiotu w czasie trwania całego roku szkolnego.

13. Uczeń zobowiązany jest do oddania sprawdzianu na następnej lekcji. W przypadku braku oddania sprawdzianu uczeń otrzymuje wpis do dziennika.

14. Praca domowa nie jest zadawana na ferie i święta oraz na weekendy.

15. Uczeń, który opuścił tydzień i więcej zajęć ma prawo do indywidualnego potraktowania i ustalenia
            z nauczycielem przedłużonych terminów wykonania zaległych i aktualnych zadań oraz zaliczenia testów
            i sprawdzianów.

16. Uczeń ma prawo i obowiązek zwrócić się do nauczyciela o pomoc w opanowaniu wiedzy i umiejętności omawianych
            w klasie podczas jego nieobecności.

17. Prace nieczytelne i o bardzo niskim poziomie estetyki będą oceniane jako niedostateczne z możliwością poprawy.

18. Prace wykonane niesamodzielnie (pobrane z internetu, odpisane) oceniane będą na ocenę niedostateczną.

19. W przypadku przejścia szkoły na zdalny tryb nauczania, przedmiotowy system oceniania ulegnie zmianie.