Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie geologicznym, który odbywa się w 2 konkurencjach:
uczniowie klas IV-VI KONKURS PLASTYCZNY
Przygotowanie pracy plastycznej dotyczącej skał i energii, którą można z nich czerpać. Inspirację można zaczerpnąć z zamieszczonego poniżej tekstu. Praca ma być wykonana na kartce A4, dowolną techniką oraz wykonana samodzielnie.
uczniowie klas VII-VIII KONKURS WIEDZY
Przygotowanie pracy pisemnej na jeden z następujących tematów:
1. Jak rozświetlić mrok – odkrycia i wynalazki szejka z Galicji
2. Energetyczna Ziemia
3. Świat bez węgla
Rozwinięcia tematów znajdują się poniżej.
Praca ma zawierać maksymalnie 4 strony (nie licząc ilustracji), musi być wykonana samodzielnie.
Termin oddawania prac: 1 kwietnia 2022 r.
Szczegóły i zgłoszenia u pani Pauliny Wawrowskiej
Treść będąca podstawą do pracy plastycznej:
Skały... Spotkamy je wszędzie – na powierzchni i w głębi Ziemi, na dnie mórz i oceanów, w przestrzeni kosmicznej. Najstarsze z nich pamiętają doskonale odległe czasy, gdy planeta nasza była jeszcze bardzo młoda. I choć wydają nam się być czymś niezwykle stabilnym, niemal niezmiennym, ich wnętrze ciągle strzeże zazdrośnie swoich tajemnic. Jakich? Co skrywają skały? Ogromne zasoby energii skumulowanej między innymi w postaci kopalin: węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego i ropy naftowej oraz energii geotermalnej (ciepła z głębi Ziemi) – dużo potężniejszej niż tej, docierającej do powierzchni Ziemi za sprawą Słońca. Niestety niepohamowany wręcz „dziki temperament” wnętrza planety niekiedy uwalnia się gwałtownie podczas trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów, powstawania kalder, zapadania się stropów jaskiń, obrywów grawitacyjnych, a nawet zbyt intensywnie prowadzonych przez ludzi prac górniczych (tzw. tąpnięcie). Mimo to nie doświadczamy tylko bolesnych i tragicznych w skutkach efektów działania sił drzemiących w skałach. Pamiętajmy o kamiennych kręgach, głazach, górach – rozsianych po całym świecie obiektach geologicznych emanujących ponoć specyficzną, szczególną, dobroczynną i leczniczą mocą! Można w nią wierzyć lub nie, ale bezwzględnie warto odwiedzić te niezwykle malownicze miejsca... Jaka zatem energia ukryta jest w skałach? Czy można ją zobaczyć? Jak i czy można ją wykorzystać? Jakie są jej przejawy i oddziaływanie na skorupę ziemską, środowisko, na nas samych? Tyle pytań... Masz dużo do zrobienia... Zadanie nie jest łatwe. Sięgnij zatem do Twoich pokładów energii i... No właśnie! Już teraz z niecierpliwością czekamy na wykonaną przez Ciebie pracę plastyczną!
Opisz poszczególnych tematów do pracy pisemnej:
Temat 1 – Jak rozświetlić mrok – odkrycia i wynalazki szejka z Galicji
Ropa naftowa - potocznie nazywana olejem skalnym lub ziemnym, błotnista maź o nieprzyjemnym zapachu, tłusta, brudząca wodę, znana i wykorzystywana już przez starożytnych…chyba żaden z surowców mineralnych nie zrobił tak błyskawicznej kariery od smaru do kół wędrując aż na rynki światowe, jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych i przemysłowych. 31 lipca 1853 roku – ta data wyznacza symboliczny początek narodzin przemysłu naftowego na polskich ziemiach. W tym dniu przeprowadzono w szpitalu powszechnym we Lwowie udany zabieg chirurgiczny w sali rozświetlonej lampami naftowymi. Nie byłoby lamp naftowych i nafty jako materiału oświetleniowego gdyby nie Ignacy Łukasiewicz i Jego współpracownicy. Życiorys Łukasiewicza to opowieść o ropie naftowej i o czasach kiedy na ziemiach polskich od Gorlic aż po Lwów rozwijał się przemysł naftowy mimo, że w tym czasie Polski nie było na mapie Europy. To Jego wynalazki i odkrycia sprawiły, że o ropie z Podkarpacia usłyszał świat. I choć wydaje się, że największe odkrycia są już poza nami nie zmienia to faktu, że kariera najbardziej pożądanego surowca na świecie rozpoczęła się właśnie na Podkarpaciu, w niewielkiej Bóbrce za sprawą farmaceuty, filantropa, działacza niepodległościowego Ignacego Łukasiewicza. Skup się na jednym wybranym przez Ciebie odkryciu, wynalazku, opisz je, jakie było jego znaczenie i rola dla rozwoju nie tylko przemysłu naftowego, gospodarczego, ale przede wszystkim co zmieniły w życiu mieszkańców ówczesnego Podkarpacia. Jaki był ich oddźwięk na świecie i czy mają znaczenie jeszcze dzisiaj.
Temat 2 – Energetyczna Ziemia
Historia rozwoju cywilizacyjnego ludzkości nierozerwalnie związana jest ze źródłami energii, które nam i naszym przodkom pozwalały nie tylko ogrzać domy, ale i doskonalić procesy przemysłowe. Do tych celów wykorzystywane były i nadal są przede wszystkim paliwa kopalne: węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. Niestety, ich spalanie wiąże się z niekorzystnymi dla środowiska konsekwencjami. Zasoby Ziemi, w tym skały i wody, mogą być jednak wykorzystywane jako bardziej przyjazne dla środowiska źródła energii. Do ciekawych przykładów energetyki niekonwencjonalnej można zaliczyć między innymi energię geotermalną oraz energetykę jądrową. Opisz wybrane alternatywne źródło energii, wskazując na jego wady i zalety. Spróbuj przewidzieć, jak będzie wyglądało jego wykorzystanie w niedalekiej przyszłości. A może znasz ciekawe przykłady wykorzystania alternatywnych źródeł energii (np. geotermii) w Twoim regionie?
Temat 3 – Świat bez węgla
Węgiel jest skałą osadową pochodzenia roślinnego, która zwłaszcza w Polsce, stanowi podstawowe, ale też nieodnawialne źródło energii. Trudno dziś wyobrazić sobie świat, w którym tego surowca nie ma. A jednak w niedalekiej przyszłości tak właśnie się stanie, gdyż wraz z upływem czasu zasoby węgla znacznie maleją… Wyobraź sobie już dzisiaj świat, który istnieje bez zasadniczego nośnika energii, jakim jest węgiel. Wybierz i opisz jedno z odnawialnych i jednocześnie ekologicznych źródeł energii. Które z nich, Twoim zdaniem, ma szansę w pełni zastąpić paliwa kopalne?
Zapraszam do udziału!
Paulina Wawrowska