Halloween to stosunkowo nowe święto w Polsce, a na świecie – jedno z najpopularniejszych. W naszym kraju narosło wokół niego mnóstwo kontrowersji.
Skąd wzięło się Halloween?
Przyjmuje się, że Halloween może wywodzić się z celtyckiego obrzędu Samhain. Obchodzone było w starożytnej Irlandii. Oznaczało czas przejścia – od lata (a właściwie końca żniw) do zimy i od starego do nowego roku. W tym czasie wierzono, że krąg żywych i umarłych łączy się, a duchy wracają tej nocy na ziemię. Aby nie były w stanie wcielać się w żyjących, noc z 31 października na 1 listopada spędzano poza domem, na świeżym powietrzu, przy ognisku. Domowe paleniska były zaś wygaszane. Aby odstraszyć duchy ze świata umarłych, nakładano maski demonów czy brudne, zniszczone ubrania. Tradycja ta została przeniesiona w XIX wieku do Stanów Zjednoczonych przez irlandzkich imigrantów. To tam zyskała największą popularność.
Najpewniej nazwa Halloween jest skrótem od "All Hallows' Eve" lub "All Hallows' E’en", czyli wigilii Wszystkich Świętych.
Cukierek albo psikus – skąd ten zwyczaj?
"Cukierek albo psikus", czyli zwyczaj zbierania w Halloween przez dzieci słodyczy, wywodzi się od tradycji chodzenia po domach i zbierania kawałków ciasta. Nazywane były ciastami duszy i stanowić miały pamiątkę ochrzczonych dusz, za które modlono się tej nocy.
Innym możliwym pochodzeniem tej tradycji jest zwyczaj zostawiania przed domem pożywienia dla duchów zmarłych, by nie musiały wchodzić po nie do domów. Osoby przebierające się za różnego rodzaju zjawy, także szukały jedzenia, a jeśli go nie dostały, gospodarzom robiony był "psikus".
W tym roku uczniowie naszej szkoły którzy mieli ochotę również się przebierali .RSU przybliżyło kilka informacji na temat Halloween, poczęstowało wszystkich cukierkiem, odbyły się również konkursy na najlepszy strój klasowy gdzie przebierańcy otrzymali balony. Wszystkim dopisywał dobry humor.
Opiekun RSU Lucyna Goraus