16 maja 2025 r.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym - "W majowej odłsłonie". Szczegóły w zakładce konkursy.
Barbara Borgieł
16 maja 2025 r.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym - "W majowej odłsłonie". Szczegóły w zakładce konkursy.
Barbara Borgieł
15 maja 2025 r.
W dniach 13 – 15 maja 2025 roku uczniowie klasy ósmej przystąpili do egzaminu ósmoklasisty – ważnego momentu kończącego ich edukację w szkole podstawowej. W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 16 uczniów.
Egzamin tradycyjnie składał się z trzech części:
język polski – 13 maja (wtorek),
matematyka – 14 maja (środa),
język obcy nowożytny ( angielski) – 15 maja (czwartek).
Egzamin przebiegł zgodnie z procedurami i w spokojnej atmosferze. Uczniowie byli dobrze przygotowani i zmotywowani, a ich zaangażowanie oraz wysiłek włożony w naukę zasługują na uznanie.
Teraz pozostaje nam trzymać kciuki za jak najlepsze wyniki, które zostaną ogłoszone 3 lipca 2025 roku. Wszystkim ósmoklasistom gratulujemy ukończenia ważnego etapu edukacyjnego i życzymy powodzenia w dalszej nauce w wybranych szkołach ponadpodstawowych!
Lucyna Goraus
9 maja 2025 r.
W dniach 6–7 maja 2025 uczniowie klas piątej i szóstej wybrali się na dwudniową wycieczkę do malowniczej Szczawnicy i jej okolic. Program wyprawy był bardzo bogaty i dostarczył dzieciom wielu wrażeń – zarówno edukacyjnych, jak i rekreacyjnych.
Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili dwa niezwykłe zamki: w Niedzicy i w Czorsztynie. Atrakcją był rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, który umożliwił przepłynięcie z jednego zamku do drugiego i podziwianie pięknych widoków Pienin. Następnie dzieci bawiły się podczas gry w laserowy paintball, obejrzały seans w kinie 7D, a także odwiedziły park miniatur w Spiskiej Krainie, gdzie mogły z bliska zobaczyć modele najsłynniejszych zabytków regionu.
Drugiego dnia grupa wybrała się na pieszą wycieczkę do Wąwozu Homole – jednego z najpiękniejszych zakątków Pienin. Po spacerze uczniowie wjechali wyciągiem krzesełkowym na Palenicę, skąd rozciągał się wspaniały widok na góry.
Wycieczka była doskonałą okazją do integracji, poznawania historii regionu i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń!
Joanna Trefon
Beata Żelazo
9 maja 2025 r.
28 kwietnia w naszej szkole odbyło się głosowanie w ramach Pszczyńskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Uczniowie wybierali spośród 3 zgłoszonych projektów: szkolny radiowęzeł, szkolny dzwonek bezstresowy oraz miejsce do zajęć pod chmurką. Wszystkie projekty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, jednak minimalną przewagą zwyciężył projekt Szkolny Radiowęzeł. Autorce projektu gratulujemy pomysłu!
Koordynator - Paulina Wawrowska
30 kwietnia 2025 r.
Z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas 2 i 6. Program artystyczny przypomniał o znaczeniu tego doniosłego wydarzenia – uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
Podczas występu uczniowie recytowali wiersze patriotyczne i wykonali piosenki poświęcone wolności, ojczyźnie i wartościom obywatelskim. Dzięki ich zaangażowaniu cała społeczność szkolna mogła poczuć dumę z polskiego dziedzictwa i historii.
Akademia była piękną i wzruszającą lekcją patriotyzmu, a młodzi artyści zostali nagrodzeni gorącymi brawami.
Z okazji rocznicy odbył się również szkolny konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja, w którym uczniowie wykazali się doskonałą znajomością faktów historycznych. Wyłoniono mistrza każdej klasy, a tytuł Mistrza Szkoły trafił do Rafała Klimczyka, który zdobył największą liczbę punktów w całym etapie finałowym. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wiedzy, odwagi i ducha rywalizacji!
Beata Żelazo
Aleksandra Schymura
29 kwietnia 2025 r.
29 kwietnia nasz zespół taneczny „Loose Girls” w składzie: Maja Kubat, Hanna Pająk, Hanna Maiczek, Marta Tulosz, Sonia Sodzawiczny i Hanna Jarczok wziął udział w V Przeglądzie Układów Tanecznych w Szkole Podstawowej im. Józefa Weszki w Rudołtowicach. W kategorii klas IV-VIII wystąpiło 8 zespołów, które zaprezentowały ciekawe choreografie o wysokich walorach artystycznych. Nasze tancerki zdobyły III miejsce. Dodatkowo zespół został zaproszony do występu podczas Pszczyńskiego Dnia Tańca na Rynku w Pszczynie 18 maja. Serdecznie zapraszamy na występ. Ogromne gratulacje dla naszych utalentowanych dziewczyn z klasy VIII i VI.
Lucyna Goraus
29.04.2025r.
Szanowni Rodzice
W bieżącym roku szkolnym zapisy na dyżur wakacyjny prowadzone będą elektronicznie na stronie
Nasza placówka pełni dyżur w miesiącu sierpniu.
Terminy zapisów:
Prosimy o przestrzeganie terminów i rozważne zapisy, a także zgłaszanie rezygnacji z miejsca w przypadku zmian. Rodzice mają obowiązek informować przedszkole o rezygnacji, co najmniej 3 dni przed rozpoczęciem dyżuru.
Procedura przyjęcia na dyżur:
1. Rodzice składają wypełnioną kartę zgłoszenia w przedszkolu, do którego dziecko ma uczęszczać. W przypadku korzystania z dyżuru w dwóch miesiącach wakacyjnych, należy złożyćdwie karty.
2. Karty zgłoszenia dostępne są w przedszkolu lub w szkole oraz na stronie internetowej https://zapisy.pszczyna.pl/
3. W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci z placówki macierzystej. Na pozostałe wolne miejsca o przyjęcie mogą ubiegać się dzieci uczęszczające do Żłobka Miejskiego w Pszczynie, które od 01.09.br. będą uczęszczać do przedszkola oraz dzieci z przedszkoli, które w danym miesiącu mają przerwę wakacyjną. O przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń.
4. Informacja o zakwalifikowaniu dziecka zostanie przekazana rodzicom 19 maja br. poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń na terenie danego przedszkola/szkoły.
5. Rezygnację należy zgłosić dyrektorowi przedszkola nie później niż 3 dni przed rozpoczęciem dyżuru.
6. Rodzice ponoszą koszty związane z pobytem i wyżywieniem dziecka, zgodnie z wytycznymi placówki. Od 19 maja br. na stronie https://zapisy.pszczyna.pl/ dostępna będzie informacja o wolnych miejscach w przedszkolach. Rodzice, których dzieci nie zostały przyjęte na dyżur, mogą zgłaszać się do innych placówek, które dysponują wolnymi miejscami.
Dyrektor przedszkola decyduje o liczbie miejsc oraz przyjęciu dzieci na dyżur wakacyjny, uwzględniającmożliwości organizacyjne placówki.
Szczegółowy HARMONOGRAM przerw wakacyjnych dostępny jest na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Pszczynie https://bip.pszczyna.pl/przerwa-wakacyjna-w-przedszkolach-i-oddzialach-przedszkolnych-w-szkolach-podstawowych-prowadzonych-przez-gmine-pszczyna-1
28 kwietnia 2025 r.
W poniedziałek 28 kwietnia w naszej szkole odbyło się głosowanie w tegorocznej edycji Pszczyńskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Uczniowie musieli wybrać z 3 zgłoszonych projektów:
1. Szkolny radiowęzeł
2. Szkolny dzwonek bezstresowy
3. Miejsce do zajęć pod chmurką
Wybór najlepszego projektu był od kilku dni tematem licznych dyskusji wśród uczniów. Wyniki głosowania poznamy wkrótce.
Koordynator - Paulina Wawrowska
24 kwietnia 2025 r.
24 kwietnia uczniowie klas 4 i 6 wzięli udział w wyjątkowych warsztatach profilaktycznych zatytułowanych „Ratownicy marzeń”. Zajęcia miały na celu przeciwdziałanie uzależnieniom, rozwijanie umiejętności asertywnego zachowania oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości.
Podczas warsztatów uczniowie uczyli się, jak dbać o swoje marzenia, jak rozpoznawać i unikać zagrożeń, które mogą je zniszczyć – takich jak używki, presja rówieśnicza czy brak wiary w siebie. Poruszane były także ważne tematy dotyczące tolerancji, szacunku i empatii wobec innych ludzi.
Zajęcia odbywały się w formie angażujących ćwiczeń i rozmów. Dzieci miały okazję dzielić się swoimi refleksjami, współpracować w grupach i uczyć się, jak w codziennym życiu podejmować dobre decyzje.
Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i były ważnym elementem szkolnej edukacji profilaktycznej. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenia pomogą naszym uczniom odważnie i świadomie kroczyć własną drogą – bezpiecznie, z szacunkiem dla siebie i innych.
Joanna Trefon
23 kwietnia 2025 r.
Dnia 23 kwietnia uczniowie klasy VI uczestniczyli w spektaklu muzycznym pt. „Masz wybór”, który odbył się w PCKulu, a zaprezentowała go Grupa Musicalowa „eM”. Spektakl opowiadał o ludziach i ich wyborach, które mają różne kolory i kształty. Główna myśl przedstawienia podkreślała, że każdy człowiek ma swoje indywidualne uczucia, myśli i działania, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, iż wszyscy doświadczają podobnych sytuacji.
W trakcie przedstawienia aktorzy ukazali, jak różne są emocje ludzi – na przykład, gdy jedni skaczą z radości, inni płaczą w samotności. Spektakl poruszał również temat, że każdy ma prawo do wyborów w życiu i nie ma jednego uniwersalnego przepisu na to, jak powinno się żyć. Nie warto czekać na idealny moment – tańczyć, płakać czy skakać można tu i teraz, w każdej chwili.
Aktorzy opowiadali także o tym, jak różne są historie ludzi spotykających się na ulicach i na przystankach autobusowych. Każdy człowiek jest inny i ma prawo do różnych emocji. Przedstawienie kończyło się przesłaniem, że nie ma nic złego w byciu sobą, niezależnie od norm społecznych i oczekiwań.
Podczas wycieczki uczniowie udali się na spacer po pszczyńskim rynku, gdzie wybrali się na lody.
Beata Żelazo
17 kwietnia 2025 r.
12 kwietnia 2025 r.
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, w sobotę 12 kwietnia 2025 r., uczniowie i nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się w akcję sprzątania sołectwa, zorganizowaną z inicjatywy Rady Sołeckiej we współpracy z OSP Poręba.
Nasza szkolna społeczność miała okazję pokazać, że wspólne działania na rzecz środowiska mają ogromny sens. Wspólnie z mieszkańcami udało się zebrać około 130 worków śmieci, kilkadziesiąt opon oraz wiele innych odpadów, które zalegały wzdłuż linii brzegowej zbiornika wodnego.
Serdecznie dziękujemy organizatorom oraz wszystkim mieszkańcom, uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę – za poświęcony czas, energię i pozytywną postawę. Wasza obecność i pomoc są nieocenione.
Mamy nadzieję, że takie akcje staną się stałym punktem w kalendarzu wydarzeń naszej szkoły i naszej lokalnej społeczności. Razem możemy więcej!
Paulina Wawrowska
11 kwietnia 2025 r.
W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w XX Powiatowym Konkursie Polonistycznym „Z językiem polskim za pan brat” w kategorii I – konkurs krasomówczy. Konkurs ten polegał na współpracy dwuosobowych zespołów, w których jedna osoba prezentowała tekst w gwarze śląskiej, a druga tłumaczyła go na język literacki. Naszą szkołę reprezentowało pięć par, które z zaangażowaniem i pasją prezentowały swoje umiejętności oratorskie.
Szczególnie wyróżniły się dwie pary:
Maja Kubat i Tomasz Buchcik – zajęli I miejsce
Michał Radziejski i Wojciech Maciejonczyk – zajęli III miejsce
Uczniowie wykazali się nie tylko talentem, ale także umiejętnością współpracy i kreatywnością. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Joanna Trefon
10 kwietnia 2025 r.
W tym roku w naszej szkole do Pszczyńskiego szkolnego Budżetu obywatelskiego zostały zgłoszone 3 projekty. Wszystkie zostały zaakceptowane przez szkolną komisję i zostaną poddane głosowaniu. Zapraszamy do zapoznania się z treścią projektów.
1. Szkolny Radiowęzeł
Koszt: 5000zł
Celem projektu jest stworzenie szkolnego radiowęzła, który umożliwi przekazywanie ważnych informacji, komunikatów oraz ewentualne umilanie przerw muzyką. Radiowęzeł może stać się także narzędziem wspierającym rozwój uczniów poprzez angażowanie ich w tworzenie audycji, ogłoszeń i inicjatyw szkolnych.
W ramach projektu zostanie zakupiony i zainstalowany zestaw nagłośnienia naściennego ze wzmacniaczem i mikrofonem. System pozwoli na efektywne i szybkie przekazywanie informacji na terenie szkoły, a także może być wykorzystywany do organizacji szkolnych wydarzeń.
Radiowęzeł będzie służył wszystkim uczniom szkoły – zarówno jako odbiorcom komunikatów i audycji, jak i aktywnym uczestnikom, którzy będą mogli rozwijać swoje zainteresowania dziennikarskie i muzyczne. Projekt wpłynie na integrację społeczności szkolnej oraz uatrakcyjni codzienne funkcjonowanie szkoły.
2. Szkolny dzwonek bezstresowy
Koszt: 5000 zł
Celem proejktu jest zastąpienie tradycyjnego, głośnego dzwonka szkolnego systemem emitującym melodie. Dzięki temu zmniejszy się poziom stresu i hałasu w szkole, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie uczniów oraz sprzyja lepszej atmosferze nauki.
W ramach projektu zostanie zakupiony i zainstalowany system dzwonka bezstresowego, który zamiast standardowego sygnału będzie odtwarzał krótkie melodie oznaczające początek i koniec lekcji. Możliwe będzie dostosowanie repertuaru dżwięków, co pozwoli uatrakcyjnić funkcjonowanie szkoły.
Projekt obejmuje wszystkich uczniów szkoły, ponieważ nowy system dzwonka będzie działał we wszystkich klasach i przestrzeniach szkolnych. Dzięki niemu uczniowie będą spokojniej reagować na przerwy i rozpoczęcia lekcji, co poprawi komfort nauki i zmniejszy niepotrzebny stres.
3. Miejsce do zajęć pod chmurką
Koszt: 5000zł
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpłynie na kreatywność i samopoczucie uczniów. Umożliwi to także prowadzenie lekcji przyrodniczych z jednoczesną obserwacją natury.
W ramach projektu zostaną zakupione i dostarczone ławki piknikowe, które umożliwią uczniom wygodne notowanie w zeszytach lub wykonanie pracy plastycznej podczas zajęć. Miejsce to będzie mogło być wykorzystywane przez wszystkie klasy i nauczycieli do prowadzenie różnych zajęć czy warsztatów.
Projekt obejmuje wszystkich uczniów szkoły, ponieważ stworzona przestrzeń będzie dostępna dla każdej klasy, niezależnie od wieku i realizowanego programu nauczania. Dzięki temu każdy uczeń zyska możliwość uczestniczenia w zajęciach w bardziej inspirującym środowisku.
Koordynator - Paulina Wawrowska
8 kwietnia 2025 r.
8 kwietnia 2025 r. nasi młodsi sportowcy pojechali na halę w Suszcu na Powiatowo-Rejonowy Turniej Gier i Zabaw. Jak zwykle było sportowo i żywiołowo, a każda grupa kibicowała swojej szkole. Po zaciętej i emocjonującej rywalizacji nasza szkoła zdobyła I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Grach i Zabawach oraz I miejsce w Rejonowych Igrzyskach Dzieci w Grach i Zabawach. Tym samym awansowaliśmy do Półfinałów Wojewódzkich. Gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki na dalszym etapie!!!
Lucyna Goraus
4 kwietnia 2025 r.
4 kwietnia 2025 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I – III.
Celem konkursu było:
W konkursie wzięło udział 9 recytatorów. Wśród prezentowanych utworów przeważały wiersze Jana Brzechwy, oraz Juliana Tuwima. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała Komisja Konkursowa.
Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce klasa I - Joanna Matyszczak
Wyróżnienie: Laura Kościelny
I miejsce kategoria klas II-III - Julia Wicher
Wyróżnienie - Antoni Przygrodzki
Każdy uczestnik konkursu otrzymał drobny upominek oraz dyplom. Laureaci dodatkowo otrzymali nagrodę książkową oraz rzeczową.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego, dziękujemy za udział w konkursie i dzielenie się pięknem poezji.
Barbara Borgieł
3 kwietnia 2025 r.
3 kwietnia uczniowie klasy VIII i uczennica klasy VI wzięli udział w XXV Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Tort Baby Jagi” w Woli. Nasza grupa teatralna „Szatany z VIII klasy” wystąpili ze spektaklem „Skarb”, za który otrzymali I miejsce i Nagrodę Grand Prix Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O Tort Baby Jagi 2025”. Nagrodę tę przyznano naszej grupie za ekspresję, pomysłowość, humor, dobrą zabawę, a szczególnie za uwspółcześnienie przekazu scenicznego lektury „Szatan z VII klasy”, który przygotowały Lucyna Goraus, Aleksandra Schymura i Marzena Ilga. Ogromne brawa dla naszych aktorów!!!
Lucyna Goraus
Aleksandra Schymura
3 kwietnia 2025 r.
W czwartek 3 kwietnia uczniowie klasy VII mieli okazję przenieść się w przeszłość podczas wyjątkowej wycieczki do dwóch muzeów. Pierwszym punktem było Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, gdzie w temat wprowadził nas poruszający film Franek, opowiadający historię młodego powstańca. Następnie zwiedzaliśmy interaktywne wystawy, które pozwoliły uporządkować wiedzę historyczną, sprawdzić, czy nasi przodkowie brali udział w powstaniach, a także odbyć wirtualną podróż tramwajem po śląskich miastach.
Drugim etapem wyjazdu było Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie podziwialiśmy Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej oraz zwiedzili wystawę "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów", która ukazuje historię regionu od czasów najdawniejszych po współczesność. Ekspozycja ta pozwoliła uczniom przenieść się do różnych okresów historycznych, takich jak czasy wojny czy PRL-u, oraz zobaczyć rekonstrukcje wnętrz śląskich mieszkań i kopalni, co umożliwiło lepsze zrozumienie życia codziennego mieszkańców Górnego Śląska na przestrzeni lat.
Uczniowie wrócili pełni wrażeń i przekonani, że takie lekcje historii są bezcenne!
Ewelina Szuster
28 marca 2025 r.
28 marca w ZSP w Czarkowie zostały rozegrane zawody sportowe – ,,Mistrzostwa Pszczyny w Grach i Zabawach”. Rywalizację rozpoczęli uczniowie klas drugich, którzy zdobyli I miejsce w swoim roczniku, następnie przyszła kolej na trzecioklasistów, którzy uplasowali się na IV miejscu, a na końcu rywalizowali czwartoklasiści, którzy również zgarnęli puchar za I miejsce. Szkoła zdobyła puchar za II miejsce i awans na szczebel powiatowo - rejonowy. Zawody sportowe to nie tylko okazja do sprawdzenia swoich umiejętności fizycznych, ale także doskonała lekcja współpracy, zaangażowania i fair play. Życzymy dalszych sukcesów!!!
Lucyna Goraus
28 marca 2025 r.
W piątkowe popołudnie chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Młodzi artyści poznali technikę linorytu – jedną z technik graficznych, która polega na żłobieniu rysunku w linoleum za pomocą dłut.
Po przygotowaniu matryc uczniowie korzystali z prasy, aby wykonać odbitki na kolorowych papierach. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprawiły dzieciom wiele radości. To była kreatywna i inspirująca przygoda ze sztuką!
Beata Żelazo
Powered by aSc EduPage